Przejdź do treści

Upamiętnienie

Karta Pamięci i Księga Pamięci

Zachęcamy do przygotowania Kart Pamięci dla bliskich, którzy zginęli na drogach. Karty mają format A4; zawierają zdjęcie, opis życia i okoliczności śmierci osoby, która zginęła. Karty Pamięci umieszczane są w specjalnej Księdze Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, która znajduje się na ołtarzu w Sanktuarium bł. Karoliny. Przy Księdze Pamięci codziennie pali się światło a każdego 10 i 18 dnia miesiąca odprawiana jest Msza św. w intencji wszystkich w niej zapisanych. Kartę można przygotować samodzielnie lub przesłać do biura stowarzyszenia przygotowaną informację oraz zdjęcie pocztą elektroniczną lub tradycyjną.Karty Pamięci umieszczane są w wyszukiwarce internetowej gdzie można je przeglądać oraz zapalić światełko pamięci – wirtualnego znicza.

Krzyżyki na pomniku Przejście.

Krzyżyki o wymiarach 5 x 5 cm znajdujące się na wewnętrznych ścianach pomnika Przejście w sposób indywidualny upamiętniają ofiary wypadków drogowych. Każdy z nich zawiera kilka podstawowych informacji: imię i nazwisko osoby, która zginęła na drodze, datę śmierci, wiek oraz miejsce śmierci.

Aleja Pamięci

16.11.2009 r. w dniu obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych posadzono sadzonki wierzby płaczącej, aby upamiętniały tych, którzy zginęli na drogach w poszczególnych latach poczynając od roku 1997 – jest to rok rozpoczęcia obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. Zapoczątkowano w ten sposób zwyczaj rokrocznego sadzenia drzew pamięci, które tworzą obecnie Aleję Pamięci – miejsce kontemplacji oraz pamięci o ofiarach wypadków

Znaczek

W odpowiedzi na potrzebę indywidualnego potraktowania każdego człowieka i upamiętnienia konkretnej osoby, która zginęła został zaprojektowany znaczek przedstawiający pomnik. Może być noszony przypięty do ubrania, jako znak pamięci o bliskiej osobie. Na znaczku można wygrawerować imię osoby, która zginęła. Ideę tworzenia znaku, który ma symboliczne znaczenie dla poszkodowanych i ich rodzin, konsultowaliśmy z psychologami, którzy zgodnie twierdzą, że poza symbolicznym znaczeniem odgrywa on również bardzo ważną rolę terapeutyczną.

Skip to content