Kaplica Męczenników
Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider
Banery
Reklama
Reklama
Reklama
Wizyty
mod_vvisit_counterDziś227
mod_vvisit_counterWszystkie759032

Online 8
Your IP: 54.80.93.19
,
Today: Sie 19, 2018
Aktualności - Latest

W Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie 20 listopada 2004 r. o godz. 16.00 w 90. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny została poświęcona przez J. E. Ks. Bpa Wiktora Skworca kaplica Męczenników XX wieku i Ofiar Przemocy.

Zbieranie są informacje na temat młodych ludzi (do 33 roku życia), którzy w bestialski sposób zostali zamordowani. Zgłoszone nazwiska przez rodzinę lub przyjaciół zostaną umieszczone na specjalnych tablicach pamiątkowych, a historia życia i śmierci zapisana w księdze pamiątkowej. Prosimy o przesłanie najlepiej pocztą elektroniczną historii życia i okoliczności śmierci zamordowanej osoby oraz jeśli to możliwe jakiegoś zdjęcia.

Celem tej inicjatywy jest ocalenie od zapomnienia młodych ludzi, których życie w sposób brutalny zostało przerwane. Jest to także szansa dla pogrążonych w bólu rodzin i przyjaciół, aby przebywając na szlaku męczeństwa i w sanktuarium, gdzie pod głównym ołtarzem znajduje się sarkofag Błogosławionej, próbowali doszukać się sensu śmierci, która przezwyciężona przez zmartwychwstałego Chrystusa prowadzi do nieśmiertelności.

To właśnie tutaj znajduje się czytelne świadectwo, że ostatecznie i tak zwycięża życie nad śmiercią i miłość nad nienawiścią.

Gdy odnaleziono ciało 16-letniej Karoliny, jej bliscy przeżywali rozpacz. Nikt wówczas nie przewidywał, jakie znaczenie będzie mieć to męczeństwo w przyszłości. Dopiero po wielu latach, zatrzymując się nad tragedią rodziny Kózków, dostrzegamy, jaki sens miało dramatyczne przerwanie dopiero co rozkwitającego życia. Przykład tej szesnastoletniej dziewczyny może być nadzieją dla wszystkich pogrążonych w bólu rodzin, że śmierć ich bliskich ostatecznie nie jest bezsensowna i może wydać wspaniałe owoce.

Kaplica Męczenników XX wieku i Ofiar Przemocy stwarza okazję do zjednoczenia ludzi, których łączy wspólne cierpienie. To właśnie tutaj będą mogli pod krzyżem Chrystusa pozostawić kamień bólu i rozpaczy, aby zdobyć się na przebaczenie, a poprzez modlitwę odnajdywać ukojenie i uzdrowienie, które może dać sam Bóg. Perspektywicznie pragniemy na takie spotkania zapraszać specjalistów, którzy pomagaliby tym osobom na nowo odnaleźć sens życia i wskazać na możliwości zaangażowania się w służbie drugiemu człowiekowi. Jeśli będzie to możliwe pragniemy proponować rodzicom, którzy stracili syna czy córkę adopcję człowieka zagrożonego np. przez środowisko – dzieci będące w domu dziecka, rodzinach patologicznych, osoby uwikłane w różnego rodzaju uzależnienia, lub adopcję dziecka nienarodzonego.

Mamy nadzieję, że z tej kaplicy będzie płynąć nieustanne wołanie przeciw przemocy i nietolerancji oraz o większy szacunek dla życia i wartości, które decydują o jego wielkości i ostatecznym powołaniu.

Wszyscy posiadający informacje o zamordowanych młodych ludziach są proszeni o kontakt z kustoszem Sanktuarium Bł. Karoliny w Zabawie – Księdzem Zbigniewem Szostakiem pod nr telefonu 014/ 6781448; lub na adres: 33-133 Wał Ruda, Zabawa 2. Najlepiej informacje przekazywać pocztą elektroniczną, na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.